Üyelik Şart ve Koşulları

TOFAŞ ( OPARWEB VE MMWEB ) B2B SİSTEMLERİ

ÜYELİK ŞARTLARI VE KOŞULLARI

1. SİSTEM TANIMI:

TOFAŞ B2B Sistemleri, Perakendecilerin TOFAŞ Toptan Yedek Parça Bayilerine Opar ve/veya Magneti Marelli yedek parça ve aksesuar siparişlerini internet üzerinden verme imkanı sunan Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş’ye (“TOFAŞ”) ait portallardır.

TOFAŞ yedek parça markaları özelinde OparWeb ve MMWeb olarak adlandırılan bu 2 (iki) sistem, internet üzerinden sipariş verilebilen satış kanalları olmalarının yanında, üye olan perakendecilere sundukları ek faydaları (puan, yakıt puan, teşvik, kampanya, hediye sitesi, sadakat kart, vb.) ile aynı zamanda pazarlama ve sadakat programlarıdır.

2. SİSTEM KAPSAMINDAKİ TANIMLAR:

Toptan Yedek Parça Bayi (“TYP Bayi”): Perakendeci müşterilere toplu yedek parça satışı yapacak uygunlukta teşkilat, standartlar ve stok yapısına sahip TOFAŞ yetkili ana bayileridir.

Perakendeci: Bir işletme aracılığı ile yedek parçaları tamirhanelere ve/veya tüketiciye satan birimdir.(TOFAŞ TYP Bayilerinden yedek parça alımı yapan tüm işletmeleri içermektedir.)

TOFAŞ B2B Sistemleri: Perakendecilerin TOFAŞ TYP Bayilerine yedek parça siparişlerini verdikleri OparWeb ve MMWeb internet portallarıdır. ( b2b.opar.com / b2b.magnetimarelliturkiye.com )

Perakendeci Teşvik Sistemi (“Teşvik Sistemi”): Perakendecilerin TOFAŞ TYP Bayilerine siparişlerini TOFAŞ B2B Sistemleri üzerinden vermelerini teşvik eden sadakat programlarıdır.

Opar Puan /Marelli Puan (“Puan”): Perakendecilerin TOFAŞ B2B Sistemleri üzerinden verdikleri siparişler karşılığında kazandıkları puanlardır.

Yakıt Puan: Perakendecilere OparWeb ve MMWeb teşvik sistemleri ve/veya kampanyaları kapsamında hedeflerini gerçekleştirmeleri sonucunda hediye edilen ve Opet istasyonlarında geçerli olan yakıt puanlardır (1 Yakıt Puan = 1 TL).

Opar Hediye Sitesi : Perakendecilerin TOFAŞ B2B Sistemlerinden kazandıkları Puanları kullanarak hediye alabilecekleri internet sitesidir ( www.oparhediyesitesi.com).

Benim UstamSistemi:   Benim Ustam Sadakat Programı’na özel internet sitesi ( https://benimustam.kurumsalb2c.com www.benimustamhediye.com.tr ) ile bu siteye bağlı mobil aplikasyonları ( IOS ve Android: Benim Ustam) ifade eder.

Stoklu Çalışan Servis: Tofaş B2B Sistemi’ne üye olan ve tamirhanesinde kullandığı yedek parçayı TOFAŞ Ana Yedek Parça Bayisi üzerinden temin eden servis noktasını ifade eder.

3. SİSTEM ŞARTLARI VE KOŞULLARI:

3.1. TOFAŞ, B2B sistemlerinin online platform sağlayıcısıdır. Sistemler üzerinden sipariş ve ödeme başta olmak üzere yapılan tüm işlemler ve bu işlemler ile ilgili tüm ticari ve hukuki konular, TOFAŞ TYP Bayileri ve Perakendeci müşterileri arasında olup, bu hususlarda TOFAŞ’ın herhangi bir sorumluluğu ya da yükümlülüğü bulunmamaktadır.

3.2. TOFAŞ B2B Sistemleri perakendecilere özel olup bu sistemlere giriş, sadece üyelik ile mümkündür. Sistem(ler)e üye olmak isteyen Perakendecilerin, OparWeb B2B ( www.b2b.opar.com) veya MMWeb B2B ( b2b.magnetimarelliturkiye.com ) giriş sayfalarında yer alan “Yeni Üyelik” formunu doldurarak “TYP Bayi”ye  başvurmaları gerekmektedir.

3.3. Üyelik başvurusu onaylanan Perakendecilere TOFAŞ tarafından sisteme giriş için bir kullanıcı adı ve şifre tanımlanacak ve Perakendeci “Yetkili Kişi”ye üyelik aşamasında belirttiği telefon numarasına kısa mesaj olarak iletilecektir.

3.4. İşbu üyelik, başvuru yapılan TOFAŞ B2B Sistemi (OparWeb ve/veya MMWeb) için geçerli olacaktır. Bu sistemlerden biri için başvuru yapılması durumunda diğer sistem üzerinden sipariş verilemeyecektir. Perakendecinin diğer marka sistemi de kullanmak istemesi halinde ilgili TOFAŞ TYP Bayisine 3.2. maddede belirtilen şekilde tekrardan başvurması ve TOFAŞ tarafından sisteme giriş tanımlaması yapılması gerekmektedir.

3.5. Üyelik formunun eksiksiz ve doğru doldurulması zorunludur. TOFAŞ, onaylı üyelik formunda yer alan bilgileri doğru kabul eder ve sistem kapsamında sunduğu tüm hizmetlerde bu bilgileri esas sayar. Üyelik formunda hatalı ve/veya eksik bilgi dolayısıyla oluşabilecek her türlü zarar için Perakendeci “Firma Sahibi” ve “Yetkili Kişi” sorumluluğunda olup bu hususta TOFAŞ’ın herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Hatalı bilginin tespiti durumunda, TOFAŞ hatalı bilginin düzeltilmesini talep etme hakkını saklı tutar.

3.6. Üyelik bilgilerinde değişiklik olması halinde, Perakendecinin formu güncelleyerek yeniden çalışmakta olduğu TOFAŞ TYP Bayisinin onayına göndermesi gerekmektedir.

3.7. Üyelik formunda Perakendeci adına belirtilecek “Yetkili Kişi” konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir. Perakendeci “Yetkili Kişi”, TOFAŞ tarafından B2B Sistemleri ve bu sistemler kapsamında sunulan tüm hizmetler, faydalar, hak edişler, bilgiler ve bilgilendirmeler için Perakendeci firma tarafından yetkilendirilmiş kişi olarak kabul edilecektir. Perakendeci “Yetkili Kişi” tarafından yapılan tüm işlemler ile ilgili tüm ticari ve hukuki yükümlülükler Perakendeci firmaya ve üyelik formunda belirtilen Perakendeci “Firma Sahibi”ne ait olup bu hususta TOFAŞ ve ilgili TOFAŞ TYP Bayisi’nin herhangi bir sorumluluğu ya da yükümlülüğü bulunmamaktadır.

3.8. TOFAŞ B2B Sistemleri kullanıcı adı ve şifresi, Opar Hediye Sitesi için de geçerlidir. Perakendeci “Yetkili Kişi” bu kullanıcı adı ve şifresi ile Opar Hediye Sitesi’ne giriş yapabilmekte; TOFAŞ B2B Sistemleri üzerinden verilen siparişler sonucunda biriken Puanlar ile hediye siparişi verebilmektedir. Opar Hediye Sitesi’nden verilen hediye siparişlerinin gönderimi sadece Perakendeci üyelik formunda firma tarafından belirtilen ve TOFAŞ tarafından sisteme kayıt edilen Firma Adresine yapılmaktadır.

3.9. TOFAŞ B2B Sistemleri kapsamındaki tüm gönderimler (hediye, promosyon, basılı bilgilendirme, basılı malzeme vb.) Perakendeci Firma Adresi’ne yapılacaktır. Eksik ve hatalı adres bilgisi dolayısıyla gönderimde yaşanabilecek her türlü zarar için TOFAŞ’ın herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

3.10. TOFAŞ B2B Sistemleri kapsamındaki tüm kişi ve beden bazlı gönderimler için üyelik formunda beyan edilen/belirtilen kişi sayısı ve beden dağılımı esas kabul edilecektir. Eksik ve hatalı bilgi tespit edilmesi halinde gönderimler TOFAŞ’ın belirleyeceği standartta ve adetlerde yapılacak olup bu hususta oluşabilecek her türlü zarar için TOFAŞ’ın bir sorumluluğu ya da yükümlülüğü bulunmamaktadır.

3.11. TOFAŞ B2B Sistemleri kapsamındaki tüm bilgilendirmeler (teşvik, kampanya, hediye sitesi Perakendeci “Yetkili Kişi” e-posta adresine ve/veya cep telefonuna SMS yoluyla yapılacaktır. Hatalı ve eksik e-posta adresi/cep telefonu numarası dolayısıyla oluşabilecek her türlü zarar için TOFAŞ’ın herhangi bir sorumluluğu ya da yükümlülüğü bulunmamaktadır.

3.12. TOFAŞ B2B Sistemleri kapsamında yakıt yükleme hakkı kazanan Perakendeci’nin sistemde kayıtlı telefon numarasına yakıt yüklemesi yapıldığına dair kısa mesaj gönderilir. Perakendeci hak kazandığı yakıt hakkını Opet Yakıt İstasyonlarında kullanır. Perakendeci’nin bu yakıt puanları kullanabilmesi için Opet’i arayarak  aktivasyon işleminin yapılması gerekmektedir..

3.13. Aktivasyonun tamamlanmasının ardından Perakendeci’nin Yakıt Puan hak edişi olması halinde kayıtlı telefon numarasına otomatik yükleme yapılacaktır. Yüklenecek yakıt puanlar sadece Opet istasyonlarında kullanılabilmekte olup yakıt fiyatları ve alım koşulları Opet tarafından belirlenmektedir. 1 yakıt puan 1 TL’ye karşılık gelmektedir. Yakıt Puanlar, benzin ve motorin ürünlerinde geçerli olup LPG alımlarında geçerli değildir.

3.14.    Bir Perakendeci, TOFAŞ B2B Sistem(ler)i’ne yalnızca bir kere üye olabilir. Tofaş B2B Sisteme hali hazırda üye olanların yeni bir üyelik oluşturarak sistemden mükerrer puan kazanma durumunun tespiti halinde mükerrer bu puanlar TOFAŞ tarafından iptal edilecektir. Mükerrer puan kazanmak amacıyla yapılan yeni üyeliklerde tüm hukuki sorumluluk üyenin kendisine ait olacaktır. Tofaş B2B Sistem üyesi olan “Stoklu Çalışan Servis” statüsündeki Perakendeciler, Benim Ustam Programı ya da Tofaş B2B Sistemi arasından sadece biri için üyelik oluşturabilir ve sadece bir program üzerinden sağlanan haklardan yararlanabilir. Aksi halde TOFAŞ kazanılan fayda ve hakları iptal etme hakkını saklı tutar.3.15. Perakendeci, TOFAŞ B2B Sistem(ler)i için üyelik formu üzerinden “Ek Üyelik” talebinde bulunabilmektedir. “Ek Üyelik” de işbu Kullanım Koşulları’nın 3.7. maddesinde tanımlanan “Yetkili Kişi” statüsünde kabul edilmektedir. “Ek Üyelik” oluşturularak tanımlanan Yetkili Kişi tarafından yapılan tüm işlemler ile ilgili ticari ve hukuki yükümlülük Perakendeci firmaya ve üyelik formunda belirtilen Perakendeci “Firma Sahibi”ne ait olup bu hususta TOFAŞ ve ilgili TOFAŞ TYP Bayisi’nin herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

3.16. Perakendeci, TOFAŞ B2B Sistemleri’nde bulunan “Bayi Başvuru” modülünden çalışmak istediği TOFAŞ TYP Bayi(ler)ine başvurabilmekte; başvurusu onaylanması halinde çalışabilmektedir.

3.17. TOFAŞ B2B Sistemleri’nde Perakendeci’ye gösterilen Puan, Teşvik Sistemi ve Kampanyalar ile ilgili tutarlar bilgi amaçlıdır. Bunlarla ilgili hak ediş ve performans hesaplamaları için TOFAŞ kayıtları esas alınmaktadır. Gerektiğinde TOFAŞ fatura ibrazı isteme hakkını saklı tutar.

3.18. TOFAŞ B2B Sistemleri kapsamında Puan, Teşvik Sistemi ve Kampanyalar ile ilgili durumunu ve hak edişlerini takip etmek Perakendeci’nin sorumluluğunda olup TOFAŞ’ın ve ilgili TYP Bayisinin herhangi bir uyarıda bulunmak ve/veya takip etmek konusunda yükümlülüğü bulunmamaktadır.

3.19. Perakendeci için mevcut üyeliğin iptal edilerek yeni bir üyelik oluşturulması gerekmesi halinde, Perakendeci, TOFAŞ’ı ve ilgili TYP Bayisini üyelik iptali ve yeni üyelik geçişi konusunda bilgilendirmek ile sorumludur. Bilgilendirme doğrultusunda Perakendeci’nin B2B Sistemi kapsamındaki tüm hak edişleri ve hedefleri yeni üyeliğine aktarılacak, eski üyelik iptal edilecektir.

3.20. TOFAŞ gerektiğinde TOFAŞ B2B Sistemleri’nde ve bu sistemler kapsamında sunulan hizmetler, faydalar ve ödüllendirmelerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

3.21. Mevzuat değişikliği, resmi merci ya da yargı kararları kapsamında TOFAŞ B2B Sistemleri’nin durdurulması halinde TOFAŞ’a herhangi bir sorumluluk yüklenemez.

3.22. TOFAŞ B2B Sistemleri’nden hak edilen fayda ve ödüller, kısmen ya da tamamen nakde veya başka bir ödüle çevrilemez.